Om Insidan

En kristen ungdomstidning – för dig!

Är du en person som vill upptäcka vad kristen tro handlar om? Vill du lära dig mer om vem Jesus är, vad han gjort och vad han sagt? Vill du växa i din tro och förstå mer av Bibeln och vad Gud vill med ditt liv? Då är Insidan en tidning för dig! Insidan finns för alla – både för kristna och för alla som är nyfikna på vem Gud är.

Insidan vill leda ungdomar till Jesus, vara en hjälp till att växa i tro på honom och inspirera till att följa honom i vardagen.

Tidningen är full av god bibelundervisning, spännande reportage, artiklar om relevanta och viktiga ämnen utifrån Bibeln och det kristna livet, svåra frågor, intressanta intervjuer, bok- och musiktips, andakter m.m. Allt med fokus på ungdomar.

Först och främst är Insidan en tidning som kommer ut med åtta nummer per år. Som papperstidning är Insidan som bäst – börja prenumerera du också! Samtidigt finns artiklarna här på Insidan.net och på Soundcloud för att skapa ännu fler möjligheter att ta del av innehållet.

För alla
Insidan ges ut av ELU (Evangelisk Luthersk Mission – Ungdom) men är inte på något vis en medlemstidning eller bara riktad till denna organisation. Nej, tidningen riktar sig till alla kristna ungdomar i Sverige och våra prenumeranter kommer från de flesta kristna sammanhang.

Redaktionen
ELUs arbete drivs främst av ideella krafter och på samma vis är det med Insidan. Redaktionschefen är anställd några timmar i veckan för arbetet med tidningen och layouten köper vi in från designforlivet.se, men resten av redaktionen är unga personer som engagerar sig i Insidan därför att de brinner för Jesus och för tidningen.


Jakob Andersson (redaktionschef), Örkelljunga, jakob.andersson@insidan.net

Anna Andersson, Lund, anna.andersson@insidan.net

Arvid Birgersson, Stockholm, arvid.birgersson@insidan.net

Alfred Nyholm, Ängelholm, alfred.nyholm@insidan.net

Olivia Preston, Stockholm, olivia.preston@insidan.net

Linnea Svensson, Lund, linnea.svensson@insidan.net

Grafisk form och layout, tidningen:
Hans Bergström, Design för Livet
Grafisk form och layout, hemsida:
Isak Engström, Design för Livet
Teologiansvarig:
Fredrik Carlsson, Hanaskog
Ansvarig utgivare:
Simon Nilsson, Helsingborg

Har du frågor om eller synpunkter på tidningen eller vill skicka in ett bidrag till tidningen så är du varmt välkommen!