Älska varandra!
Att vara schysst mot andra är ju inga problem, så länge det handlar om pojkvännen eller bästisen. Men hur bemöter vi dem som vi verkligen inte klarar av? Gud skapade ju oss för goda relationer med alla människor. Men hur ska vi kunna leva det livet på riktigt?
Gud ser på varje människa med största kärlek och vill också att vi ska följa hans exempel. I Joh. 13:34 säger han: “Ett nytt bud ger jag er, att ni skall älska varandra. Så som jag har älskat er skall också ni älska varandra.”
En god gåva som ofta missbrukas
Att vi får leva i relation till andra människor är verkligen en god gåva från Gud. Vi får glädja varandra. Trösta varandra. Lyssna på varandra. Hjälpa varandra. Sådan är Guds tanke.
Jag tror du får upptäcka lite mer av Gud i mötet med en annan människa
Tyvärr missbrukar vi ofta detta goda och använder relationer endast i egna syften. Det kan vara för att få status eller på annat sätt vinna fördelar. Många i vår omgivning handlar så och tycker dessutom att det är smart. “Jag är intresserad av människor, men bara så länge jag kan dra nytta av det själv”, verkar många tänka. Följden blir att vi bara uppskattar de som passar in i våra ögon.
Dissa Pelle = Dissa Gud
I Guds ögon passar alla människor in – ingen är för ful, kaxig, töntig eller jobbig i hans ögon. Om vi försöker låna hans blick i mötet med människor tror jag att vi har stora äventyr att vänta i våra relationer.
Vi är alla skapade unika och i möten mellan dessa unika varelser tror jag också att det sker något unikt. Jag tror du får upptäcka lite mer av Gud i mötet med en annan människa, och det måste i så fall betyda att om du dissar en annan människa dissar du också Gud. Läs Matt 25:31-46 eller 1 Joh. 4:19–21 om du inte tror mig.
Det goda är starkare
“Det finns något gott i hjärtat på varje människa som är starkare än allt dåligt. Det finns där och väntar på att förlösas. Men detta inträffar allt för sällan.” Så skriver Larry Crabb, amerikansk psykoterapeut och författare i boken Närmare.
Han skriver vidare i boken om hur han tror att goda relationer och beröring verkligen kan hela människor. Om att en god kristen gemenskap hade kunnat göra tusentals psykoterapeuter arbetslösa, om vi bara förstått vilka krafter som bor i oss.
Dags att börja!
Tänk om det är just så! Vad väntar vi då på? Om Gud har lagt ner dessa kärleksfulla krafter även i dig och mig, och om den Helige Ande verkligen bor i oss då vill i alla fall jag försöka vara med och skapa goda relationer idag.
Tips på hur du kan leva i goda relationer.
Vår omgivning påverkar oss. Därför är det hyperviktigt att ha nära kontakt med vår HERRE för att kunna avgöra vad som är gott i våra relationer och vad som inte är det.
- Läs Bibeln. Speciellt de texterna om Jesus. Studera hur Jesus mötte andra människor. Försök ta efter.
- Försök hitta en god kristen gemenskap. Gärna en mindre grupp, där ni kan prata om allt som är jobbigt, men också glädja, uppmuntra och inspirera varandra. Be för varandra!
- I den gemensamma bönen händer något speciellt. Förutom mötet med Gud blir det också ett mycket ärligt möte med varandra, och där kan den goda gemenskapen växa.
- Be för dina relationer Be speciellt för de människor som du inte klarar av.
Inspirerande Bibeltexter:
- Apg. 2:42–47
- Kol 3:12–17
- Ef. 4:14–32